Náměstek ministra financí Reaganovy vlády varuje před nastolením diktatury v USA
Ruská tisková agentura RIA Novosti zveřejnila v pátek 20. července 2007 zprávu, podle níž se Bushova administrativa chystá zinscenovat „nové 11. září“. Vycházela z interview, které rozhlasové síti The Thom Hartmann Program poskytl bývalý náměstek ministra financí v Reaganově vládě Paul Craig Roberts, známý jako „Otec Reaganomiky“.
Roberts v interview ostře napadl Výkonné nařízení (Executive Order), které vydal dne 17. července 2007 americký prezident George W. Bush. Toto nařízení s označením „Výkonné nařízení: Zajištění majetku některých osob, které ohrožují stabilizační úsilí v Iráku“ umožňuje Bílému domu zmocnit se bez předchozího upozornění majetku libovolné osoby na území Spojených států, kterou administrativa označí za „ohrožující stabilizaci Iráku“.
Podle Robertse si Američané neuvědomují, před jakým nebezpečím stojí: „Bude-li Bush vykonávat pravomoc [podle tohoto nařízení], nebude jej nikdo kontrolovat. Takže je to skutečně forma totální, absolutní vlády jednoho muže.“ Roberts varoval, že Bushovo Výkonné nařízení vytvořilo zákonný rámec pro zavedení nestandardního režimu ve Spojených státech a že „pokud Kongres okamžitě neprovede impeachment Bushe a Cheneyho, USA se mohou do roka stát diktátorským policejním státem, který se bude nacházet ve válce s Íránem.“ Protože popularita republikánů vedených neokonzervativci se propadá a hrozí jim ztráta moci ve volbách v roce 2008, potřebují prý nějakou dramatickou událost, která by zastrašila americký lid a přinutila Kongres souhlasit s nastolením vojensko-policejního státu, který by vedli Bush a Cheney. Roberts dále tvrdí, že Bushova administrativa „nás připravuje pro další 11. září nebo sérii takových událostí“ a dodává: „Můžete se spolehnout, že to neudělá al-Qá‘ida, že to bude zinscenováno.“ Podle Robertse pouze federální byrokracie a možná armáda mohou zabránit Bushovi v nastolení plnohodnotné diktatury: „Možná už toho mají [vojáci] dost. Možná se tomu nepodřídí.“ Bílý dům, Pentagon ani Ministerstvo zahraničí zatím Robertsova obvinění nijak nekomentovali. Podle informací uvedených na Wikipedii nemá vydávání Výkonných nařízení (Executive Orders) prezidentem oporu v americké ústavě. Kromě toho prý kritici vyslovují obavy, že „prezident ze sebe může učinit faktického diktátora tím, že obejde zbytek vlády a bude tvořit autokratické zákony.“ Paul Craig Roberts, který často ostře kritizuje Bushovu administrativu, je zastáncem tzv. konspirační teorie, podle níž útok na newyorské mrakodrapy v září 2001 nebyl činem blízkovýchodních teroristů, nýbrž zinscenovanou akcí neidentifikovaných amerických činitelů. Teroristický útok měl údajně vzbudit strach v americké veřejnosti a usnadnit Bushově administrativě omezování občanských práv v USA (Patriot Act) a vedení válek na Blízkém východě (Afghánistán, Irák; následovat prý měly Sýrie a Írán). Britské listy o některých nejasných okolnostech útoku na newyorská dvojčata informovaly 18. března 2002 v příspěvku s názvem Pochybnosti o pozadí zářijových teroristických útoků proti USA sílí. Další související články lze nalézt v Tématu Britských listů označeném Útok na USA, Afghánistán, Irák. 21.7. 2007 www.blisty.cz |